Załóżmy, że masz fajny pomysł na biznes, ale nie wiesz jaka forma działalności byłaby dla Ciebie najlepsza. Wielu młodych przedsiębiorców nie ma pojęcia jak ugryźć temat formy prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jesteś jedyną osobą, która gubi się w szerokim świecie biznesu. Możesz unikać błędów innych i zapoznać się z kilkoma podstawowymi rodzajami działalności gospodarczej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza - ta forma działalności gospodarczej jest najpopularniejszą formą świadczenia usług w naszym kraju. Jednoosobowa działalność gospodarcza, określana jako działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz wydobywcza (złoża), prowadzona jest we własnym imieniu przez 1 przedsiębiorcę.
Spółka jawna - spółka bez osobowości prawnej, z określonymi zdolnościami prawnymi. W spółce jawnej każdy ze wspólników odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy.
Spółka cywilna - również nie posiada osobowości prawnej. Jest to jedna z najbardziej podstawowych form wspólnego prowadzenia działalności. Za zobowiązanie majątkowe wspólnicy odpowiadają za równo z własnej kieszeni, jak i z majątku spółki.
Spółka komandytowa - cechą charakterystyczną tej spółki jest obecność dwóch podmiotów - komplementariusza odpowiadające za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem i komandytariusza, odpowiadającego za zobowiązania w określonej umownie kwocie(suma komandytowa).
Spółka komandytowo - akcyjna - łączy w sobie cechy charakterystyczne dla spółki komandytowej jak i spółki akcyjnej. Aby założyć ten rodzaj działalności wymagana jest kwota 50 tys zł na start.
Spółka partnerska - ten rodzaj spółki dotyczy określonych zawodów. Wspólnicy zakładają spółkę partnerską gdy chcą wspólnie prowadzić na przykład działalność adwokacką, lekarską, lub farmaceutyczną. Szczegółowy spis zawodów objętych spółką partnerską określony jest w przepisach prawa.
Spółka akcyjna - w tej spółce występuje równy podział akcji. Jest to spółka z osobowością prawną. Odpowiedzialność akcjonariuszy ogranicza się jedynie to kwoty zainwestowanej w działalność spółki. Minimalna kwota do założenia spółki akcyjnej to 100 tys. złotych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - najbardziej charakterystyczną cechą tej spółki jest brak odpowiedzialności wspólników za długi spółki. Kapitał wymagany do założenia takiej spółki to 5 tyś złotych.